Press "Enter" to skip to content

Domitės nekilnojamo turto vertinimu? Nuo ko pradėti?

 

Kasmet vyksta daugybė nekilnojamojo turto pardavimų ir pirkimų. Pirmas klausimas, kuris gali kilti, yra turto vertės įvertinimas. Ką reikia žinoti? Nekilnojamo turto vertinimas – tai tinkamų turto ar komercinių vertinimo metodų naudojimas nustatant turto vertę. Turto vertinimo esmė – pateikti objektyvias ir teisingas išvadas apie turto būklę ir numatomą piniginę rinkos vertę. Turto vertinimas yra būtinas tiems, kurie planuoja įsigyti būstą skolindamiesi iš banko. Turto vertinimas padeda bankams nustatyti, kiek pinigų kokiomis sąlygomis paskolinti, padeda įvertinti paskolos riziką, jei skolininkas taptų nemokus. Todėl prieš suteikdamas paskolą bankas turi įvertinti, ar sugebės padengti sandorio išlaidas, patirtas, jeigu paskolos gavėjas taps nemokus pardavęs įkeistą turtą. Jei parduodate savo namą arba perkate jį savo lėšomis, jums nereikia turto vertinimo.

Kokie dokumentai reikalingi nekilnojamojo turto vertinimui?

Kad nekilnojamojo turto vertinimo procesas vyktų sklandžiai, svarbu reikalingus dokumentus laikyti saugioje vietoje. Svarbiausias dokumentas – asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas, iš kurio galima nustatyti turto savininką, jo dydį, vietą ir adresą. Jei neturite oficialių dokumentų, rodančių šią informaciją, juos galite gauti VĮ registre. Jei butas turi būti vertinamas, svarbu turėti kadastrinių matavimų dokumentą. Jeigu butui priklauso ir privačios sklypo dalys, pavyzdžiui, automobilių stovėjimo aikštelė, vertintojas turi pateikti ir sklypo kadastrinių matavimų planą. Taip pat reikalingos namo vidaus ir išorės nuotraukos. Jei įmanoma, pridėkite kitų failų, kurie gali padėti: projektas, licencija ir kt. Visus aukščiau nurodytus dokumentus turi pateikti turto vertinimo užsakovas. Priklausomai nuo vertinamo turto apimties, vertinimo tikslo ir sudėtingumo, ataskaitos parengimas užtruks 2-4 dienas. Be to, pasitaiko atvejų, kai turto vertinimui reikalingi dokumentai yra sugadinti, neįregistruoti arba jų nėra. Tokiu atveju jų suradimas ar surašymas gali užtrukti iki 20 dienų. Todėl norint sutaupyti laiko, būtina iš anksto paruošti reikiamus dokumentus ir kitą reikalingą informaciją.

Jei parduodate turtą, užteks paprasto turto įvertinimo

Dauguma klientų klausia, ar pavyks patiems atlikti turto analizę? Atsakymas yra toks, kad pavyks, tačiau profesionalus turto vertinimas užtikrins maksimalų ir objektyvų tikslumą vertinant svarbiausius kriterijus. Be to, profesionalus turto vertinimas gali padėti pardavimo procese, parodydamas potencialiems pirkėjams, kad jie gali greičiau nuspręsti, ar siūlomas sandoris ir sąlygos yra tinkami. Jei nuspręsite patys atlikti turto vertinimą, tuomet turite atlikti turto vertės analizę.